Skip to content

25 Quinby PlaceWest Orange, NJ 07052

Built 1903

Last Sale Price
$222,000
Last Sale Date
Jul 31, 2002

Property Information

Block22
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0025

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,688
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$206,300
42%
Improvement Value:$280,200
58%
Total Assessment$486,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,007+1.9%
2024$12,769+5.6%
2023$12,091+1.6%
2022$11,897+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$222,000

To:

Sq Ft1,688DeedBook 5925, Page 679

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5353, Page 484

Property Built

Built

Year Built: 1903