Skip to content

20 Swaine PlaceWest Orange, NJ 07052

Built 1913

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 18, 2002

Property Information

Block21
Lot55
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0025

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage2,019
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$232,500
43%
Improvement Value:$308,200
57%
Total Assessment$540,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,251+1.9%
2024$13,008+5.6%
2023$12,317+1.6%
2022$12,119+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5340, Page 85

Property Built

Built

Year Built: 1913