Skip to content

37 Mountain View StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 13, 2018

Property Information

Block75
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0028

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings2
ZoningR-6
Sq Footage2,022
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,700
35%
Improvement Value:$349,700
65%
Total Assessment$541,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,930+1.9%
2024$11,711+5.6%
2023$11,090+1.6%
2022$10,911+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920