Skip to content

12 Swaine PlaceWest Orange, NJ 07052

Built 1911

Last Sale Price
$262,000
Last Sale Date
Aug 25, 2016

Property Information

Block21
Lot58
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0025

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,826
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$252,000
49%
Improvement Value:$260,900
51%
Total Assessment$512,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,626+1.9%
2024$13,376+5.6%
2023$12,666+1.6%
2022$12,462+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$262,000

To:

Sq Ft1,826

Property Sale

Sale
$313,000
DeedBook 6131, Page 535

Property Sale

SaleMulti
$148,000
DeedBook 5349, Page 98

Property Built

Built

Year Built: 1911