Skip to content

519 Valley RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1907

Last Sale Price
$249,000
Last Sale Date
Sep 10, 2018

Property Information

Block25
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0022

Building Details

Building Class17
Description2SF1G/1824/1907
Dwellings1
ZoningB-1
Sq Footage1,849
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
38%
Improvement Value:$285,500
62%
Total Assessment$460,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,176+1.9%
2024$10,971+5.6%
2023$10,389+1.6%
2022$10,222+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$249,000

To:

Sq Ft2,089DeedBook 20180, Page 83765

Property Built

Built

Year Built: 1907