Skip to content

5 Pillot PlaceWest Orange, NJ 07052

Built 1916

Last Sale Price
$138,000
Last Sale Date
Jan 15, 1990

Property Information

Block23
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0022

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,256
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$209,400
51%
Improvement Value:$197,900
49%
Total Assessment$407,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,099+1.9%
2024$9,913+5.6%
2023$9,387+1.6%
2022$9,236+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$138,000

To:

Sq Ft1,256DeedBook 5155, Page 458

Property Built

Built

Year Built: 1916