Skip to content

107 Rollinson StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1920

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Feb 13, 1995

Property Information

Block30
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0019

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,222
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$210,600
43%
Improvement Value:$279,300
57%
Total Assessment$489,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,361+1.9%
2024$10,171+5.6%
2023$9,631+1.6%
2022$9,476+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft1,222DeedBook 5396, Page 704

Property Sale

Sale
$99,395
DeedBook 5318, Page 388

Property Built

Built

Year Built: 1920