Skip to content

53 Pillot PlaceWest Orange, NJ 07052

Built 1926

Last Sale Price
$232,000
Last Sale Date
Apr 21, 2003

Property Information

Block23
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0022

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,609
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$201,400
43%
Improvement Value:$267,000
57%
Total Assessment$468,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,050+1.9%
2024$12,810+5.6%
2023$12,130+1.6%
2022$11,935+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$232,000

To:

Sq Ft1,609DeedBook 5966, Page 520

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 5241, Page 568

Property Built

Built

Year Built: 1926