Skip to content

59 Pillot PlaceWest Orange, NJ 07052

Built 1921

Last Sale Price
$323,500
Last Sale Date
Jul 26, 2007

Property Information

Block23
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0022

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,910
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$198,100
39%
Improvement Value:$312,000
61%
Total Assessment$510,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,605+1.9%
2024$10,410+5.6%
2023$9,857+1.6%
2022$9,699+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$323,500

To:

Sq Ft1,910DeedBook 12079, Page 1122

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4933, Page 942

Property Built

Built

Year Built: 1921