Skip to content

14 Cross StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 6, 2020

Property Information

Block28
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0021

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings2
ZoningR-T
Sq Footage2,348
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$219,400
34%
Improvement Value:$432,000
66%
Total Assessment$651,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,727+1.9%
2024$14,456+5.6%
2023$13,689+1.6%
2022$13,469+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5345, Page 925

Property Built

Built

Year Built: 1927