Skip to content

51-53 Freeman StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1963
Commercial

Last Sale Price
$62,335
Last Sale Date
Aug 21, 2002

Property Information

Block28
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0021

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings0
ZoningB-1
Sq Footage1,498
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$230,000
57%
Improvement Value:$177,000
43%
Total Assessment$407,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,000+1.9%
2024$9,817+5.6%
2023$9,296+1.6%
2022$9,146+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$62,335

To:

Sq Ft1,498DeedBook 5925, Page 545

Property Built

Built

Year Built: 1963