Skip to content

575 Valley RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1900

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 1, 2023

Property Information

Block28
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0021

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings3
ZoningB-1
Sq Footage2,414
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$187,600
36%
Improvement Value:$339,200
64%
Total Assessment$526,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,305+1.9%
2024$10,116+5.6%
2023$9,579+1.6%
2022$9,425+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 5268, Page 449

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 4872, Page 112

Property Built

Built

Year Built: 1900