Skip to content

13 Wellington AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1920

Last Sale Price
$427,500
Last Sale Date
Sep 9, 2021

Property Information

Block30
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0019

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,320
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$245,300
46%
Improvement Value:$289,600
54%
Total Assessment$534,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,478+1.9%
2024$12,249+5.6%
2023$11,599+1.6%
2022$11,413+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$427,500

To:

Sq Ft1,320DeedBook 20211, Page 34527

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 6388, Page 601

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5022, Page 878

Property Built

Built

Year Built: 1920