Skip to content

28 Birch StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1927

Last Sale Price
$262,000
Last Sale Date
Feb 1, 2017

Property Information

Block36
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0011

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,836
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$263,100
44%
Improvement Value:$335,300
56%
Total Assessment$598,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,272+1.9%
2024$12,047+5.6%
2023$11,407+1.6%
2022$11,224+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$262,000

To:

Sq Ft1,836DeedBook 20170, Page 10603

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 6036, Page 759

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 4887, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1927