Skip to content

136 Rollinson StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1920

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jul 14, 2004

Property Information

Block38
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0011

Building Details

Building Class17
Description2SF2G/1137/1920
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,129
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$181,000
47%
Improvement Value:$208,000
53%
Total Assessment$389,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,963+1.9%
2024$9,780+5.6%
2023$9,261+1.6%
2022$9,112+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft1,129DeedBook 6092, Page 507

Property Sale

Sale
$135,500
DeedBook 5679, Page 869

Property Built

Built

Year Built: 1920