Skip to content

130 Rollinson StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1920

Last Sale Price
$215,381
Last Sale Date
Jan 31, 2014

Property Information

Block38
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0011

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,108
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,000
44%
Improvement Value:$199,600
56%
Total Assessment$355,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,525+1.9%
2024$8,368+5.6%
2023$7,924+1.6%
2022$7,797+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$215,381

To:

Sq Ft1,316DeedBook 12490, Page 9914

Property Built

Built

Year Built: 1920