Skip to content

128 South Valley RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1910

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Jan 29, 2019

Property Information

Block3
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0007

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningB-1
Sq Footage2,076
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$223,100
42%
Improvement Value:$314,200
58%
Total Assessment$537,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,862+1.9%
2024$10,663+5.6%
2023$10,097+1.6%
2022$9,935+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

To:

Sq Ft2,495DeedBook 20190, Page 13507

Property Built

Built

Year Built: 1910