Skip to content

25 Cross StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1900

Last Sale Price
$352,000
Last Sale Date
Nov 16, 2016

Property Information

Block29
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0021

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings3
ZoningR-T
Sq Footage2,111
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,300
37%
Improvement Value:$385,000
63%
Total Assessment$613,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,417+1.9%
2024$14,153+5.6%
2023$13,402+1.6%
2022$13,186+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$352,000

To:

Sq Ft2,523DeedBook 20170, Page 10631

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5352, Page 183

Property Built

Built

Year Built: 1900