Skip to content

45 Orange Heights AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1972

Last Sale Price
$419,000
Last Sale Date
Oct 10, 2016

Property Information

Block40
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0012

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,661
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$283,000
46%
Improvement Value:$332,200
54%
Total Assessment$615,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,867+1.9%
2024$16,557+5.6%
2023$15,679+1.6%
2022$15,427+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$419,000

To:

Sq Ft1,661DeedBook 20160, Page 91842

Property Sale

Sale
$378,500

From:

To:

Sq Ft1,661DeedBook 12462, Page 6021Recorded10/11/2013

Property Sale

Sale
$327,500
DeedBook 12142, Page 2420

Property Sale

Sale
$163,700
DeedBook 5361, Page 884

Property Built

Built

Year Built: 1972