Skip to content

51 Lawrence AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1981

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Jul 13, 2020

Property Information

Block42
Lot162
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0006

Building Details

Building Class17
Description1722/1981
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,756
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$291,200
44%
Improvement Value:$368,200
56%
Total Assessment$659,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,132+1.9%
2024$17,799+5.6%
2023$16,854+1.6%
2022$16,583+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000

To:

Sq Ft1,756DeedBook 20200, Page 70026

Property Sale

Sale
$420,500

From:

To:

Sq Ft1,756DeedBook 20170, Page 58442Recorded7/6/2017

Property Sale

Sale
$171,000
DeedBook 5420, Page 285

Property Sale

Sale
$232,500
DeedBook 5034, Page 940

Property Built

Built

Year Built: 1981