Skip to content

33 Lawrence AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1965

Last Sale Price
$149,900
Last Sale Date
May 9, 1986

Property Information

Block42
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0006

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,512
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$272,900
46%
Improvement Value:$320,600
54%
Total Assessment$593,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,518+1.9%
2024$15,233+5.6%
2023$14,425+1.6%
2022$14,193+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$149,900

To:

Sq Ft1,512DeedBook 4945, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 1965