Skip to content

26 Dartmouth RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1930

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Oct 2, 2017

Property Information

Block48
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0014

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,637
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,000
43%
Improvement Value:$426,900
57%
Total Assessment$751,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,331+1.9%
2024$17,013+5.6%
2023$16,110+1.6%
2022$15,851+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000

To:

Sq Ft2,638DeedBook 20170, Page 88937

Property Sale

Sale
$370,495
DeedBook 12321, Page 791

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 6062, Page 618

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 5746, Page 449

Property Built

Built

Year Built: 1930