Skip to content

21 Sheffield TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 17, 2025

Property Information

Block50
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0014

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,587
Acreage0.79

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$421,800
41%
Improvement Value:$606,500
59%
Total Assessment$1,028,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,523+1.9%
2024$27,018+5.6%
2023$25,584+1.6%
2022$25,173+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 12277, Page 61

Property Sale

Sale
$651,000
DeedBook 5944, Page 814

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook 5085, Page 687

Property Built

Built

Year Built: 1956