Skip to content

230 Gregory AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1923

Last Sale Price
$193,000
Last Sale Date
Oct 25, 1988

Property Information

Block54
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0013

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,617
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$303,100
47%
Improvement Value:$343,700
53%
Total Assessment$646,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,080+1.9%
2024$13,822+5.6%
2023$13,088+1.6%
2022$12,878+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$193,000

To:

Sq Ft1,617DeedBook 5050, Page 708

Property Built

Built

Year Built: 1923