Skip to content

89 Oakridge RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1959

Owner
---
Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Apr 23, 2025

Property Information

Block34
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0013

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,608
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$274,600
49%
Improvement Value:$283,600
51%
Total Assessment$558,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,335+1.9%
2024$13,091+5.6%
2023$12,396+1.6%
2022$12,197+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$205,000
Sq Ft1,608DeedBook 20260, Page 2780Recorded1/13/2026

Property Built

Built

Year Built: 1959