Skip to content

61 Hillside AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1946

Last Sale Price
$503,000
Last Sale Date
Sep 21, 2021

Property Information

Block54
Lot61
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0013

Building Details

Building Class17
Description2SF1G/1662/1946
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,706
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$260,400
43%
Improvement Value:$343,800
57%
Total Assessment$604,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,352+1.9%
2024$14,088+5.6%
2023$13,341+1.6%
2022$13,126+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$503,000

To:

Sq Ft1,706DeedBook 20211, Page 28025

Property Sale

Sale
$181,000
DeedBook 5555, Page 683

Property Built

Built

Year Built: 1946