Skip to content

98 Ashland AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 24, 2025

Property Information

Block62
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0041

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningI
Sq Footage2,068
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$198,500
39%
Improvement Value:$312,600
61%
Total Assessment$511,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,368+1.9%
2024$9,196+5.6%
2023$8,708+1.6%
2022$8,568+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

Sq Ft2,068DeedBook 12549, Page 9132Recorded4/22/2015

Property Sale

Sale
$139,000

To:

DeedBook 4993, Page 66

Property Built

Built

Year Built: 1900