Skip to content

34 Park AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1896

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 21, 2024

Property Information

Block62
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0041

Building Details

Building Class17
Description2SB2G
Dwellings1
ZoningI
Sq Footage2,128
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$194,400
35%
Improvement Value:$365,500
65%
Total Assessment$559,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,321+1.9%
2024$13,077+5.6%
2023$12,383+1.6%
2022$12,184+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1896