Skip to content

4 Charles StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1896

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Apr 11, 2006

Property Information

Block65
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0042

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningI
Sq Footage1,700
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$180,000
43%
Improvement Value:$238,600
57%
Total Assessment$418,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,581+1.9%
2024$8,424+5.6%
2023$7,977+1.6%
2022$7,848+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft1,700DeedBook 6326, Page 766

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1896