Skip to content

530 Valley RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1892

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jun 9, 2017

Property Information

Block9
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0023

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings3
ZoningB-I
Sq Footage1,690
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,800
36%
Improvement Value:$317,500
64%
Total Assessment$495,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,199+1.9%
2024$10,994+5.6%
2023$10,410+1.6%
2022$10,243+3.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft2,028DeedBook 20170, Page 57321

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 12392, Page 3841

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 6125, Page 543

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5655, Page 929

Property Sale

Sale
$94,900
DeedBook 5650, Page 784

Property Sale

Sale
$96,900
DeedBook 4881, Page 752

Property Built

Built

Year Built: 1892