Skip to content

554-562 Valley RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1921
Commercial

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Feb 18, 2000

Property Information

Block6
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0021

Building Details

Building Class10
DescriptionAPT/COMM/13706
Dwellings4
ZoningB-1
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$400,200
37%
Improvement Value:$689,800
63%
Total Assessment$1,090,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,879+1.9%
2024$25,404+5.6%
2023$24,056+1.6%
2022$23,669+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

To:

DeedBook 5683, Page 535

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5284, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1921