Skip to content

38-40 Main StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1906

Last Sale Date
Nov 14, 2024

Property Information

Block69
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0026

Building Details

Building Class10
Description2-3SF
Dwellings4
ZoningB-1
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$283,400
24%
Improvement Value:$908,600
76%
Total Assessment$1,192,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,069+1.8%
2024$29,526+5.5%
2023$27,988+1.6%
2022$27,547+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1906