Skip to content

15 Tompkins StreetWest Orange, NJ 07052

Built 2008

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Apr 15, 2021

Property Information

Block6
Lot32
QualifierC0003
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0021

Building Details

Building Class35
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,536
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$225,000
50%
Improvement Value:$220,700
50%
Total Assessment$445,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,598+1.9%
2024$11,385+5.6%
2023$10,781+1.6%
2022$10,607+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

To:

Sq Ft1,536DeedBook 20210, Page 57985

Property Sale

Sale
$283,000

From:

To:

Sq Ft1,536DeedBook 12465, Page 1921Recorded10/25/2013

Property Sale

Sale
$298,000
DeedBook 12150, Page 3231

Property Built

Built

Year Built: 2008