Skip to content

24 Hutton Avenue(Unit C0046)West Orange, NJ 07052

Built 1956

Last Sale Price
$265,970
Last Sale Date
Sep 2, 2025

Property Information

Block71.01
Lot56
QualifierC0046
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0029

Building Details

Building Class35
Description4/2B
Dwellings1
ZoningR-G
Sq Footage740
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$135,000
64%
Improvement Value:$76,700
36%
Total Assessment$211,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,684+1.9%
2024$4,598+5.6%
2023$4,354+1.6%
2022$4,284+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$265,970

To:

Sq Ft740DeedBook 20250, Page 56488

Property Sale

Sale
$132,500

To:

Sq Ft740DeedBook 20160, Page 43689

Property Sale

Sale
$117,000

From:

To:

Sq Ft740DeedBook 12487, Page 6064Recorded3/21/2014

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 12390, Page 2821

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook 5804, Page 299

Property Built

Built

Year Built: 1956