Skip to content

89 Lindsley AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1925

Last Sale Price
$167,500
Last Sale Date
Nov 12, 2012

Property Information

Block72
Lot56
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0028

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,381
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$204,300
47%
Improvement Value:$229,500
53%
Total Assessment$433,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,846+1.9%
2024$7,702+5.6%
2023$7,293+1.6%
2022$7,176+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$167,500

To:

Sq Ft1,381DeedBook 12404, Page 3867

Property Built

Built

Year Built: 1925