Skip to content

38 Longview StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1957

Last Sale Price
$293,550
Last Sale Date
Feb 9, 2007

Property Information

Block72
Lot61
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0028

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,232
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$224,300
54%
Improvement Value:$193,200
46%
Total Assessment$417,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,164+1.9%
2024$9,978+5.6%
2023$9,448+1.6%
2022$9,296+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$293,550

To:

Sq Ft1,232DeedBook 12044, Page 5050

Property Built

Built

Year Built: 1957