Skip to content

54 Mt. Pleasant AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1928

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Feb 21, 1997

Property Information

Block73
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0027

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningOB-2
Sq Footage2,008
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$177,000
37%
Improvement Value:$304,900
63%
Total Assessment$481,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,902+1.9%
2024$11,684+5.6%
2023$11,064+1.6%
2022$10,886+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000

To:

Sq Ft2,008DeedBook 5465, Page 127

Property Built

Built

Year Built: 1928