Skip to content

50 Mt. Pleasant AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$607,000
Last Sale Date
Jun 19, 2001

Property Information

Block73
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0027

Building Details

Building Class10
Description2SF2G
Dwellings0
ZoningOB-2
Sq Footage4,776
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$451,100
41%
Improvement Value:$656,900
59%
Total Assessment$1,108,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,503+1.8%
2024$33,879-4.1%
2023$35,321+1.6%
2022$34,763+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$607,000

To:

Sq Ft4,776DeedBook 5812, Page 354

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 5388, Page 51

Property Built

Built

Year Built: 1900