Skip to content

110 Mt. Pleasant AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1930

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Jun 28, 2022

Property Information

Block74
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0028

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings2
ZoningR-T
Sq Footage2,160
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$98,800
36%
Improvement Value:$176,100
64%
Total Assessment$274,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,764+1.9%
2024$12,530+5.6%
2023$11,865+1.6%
2022$11,674+3.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$650,000

To:

Sq Ft2,160DeedBook 20220, Page 64941

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 12243, Page 7549

Property Sale

Sale
$150,100
DeedBook 12205, Page 9042

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 6377, Page 787

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5553, Page 47

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4853, Page 360

Property Built

Built

Year Built: 1930