Skip to content

15 Longview St.West Orange, NJ 07052

Built 1907

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 13, 2015

Property Information

Block74
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0028

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings2
ZoningR-T
Sq Footage1,626
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$232,500
44%
Improvement Value:$300,500
56%
Total Assessment$533,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,701+1.9%
2024$11,486+5.6%
2023$10,876+1.6%
2022$10,701+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1907