Skip to content

30 Linden Ave.West Orange, NJ 07052

Built 1962

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Sep 29, 2004

Property Information

Block79
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0030

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,338
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$404,800
49%
Improvement Value:$420,100
51%
Total Assessment$824,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,591+1.9%
2024$18,249+5.6%
2023$17,281+1.6%
2022$17,003+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$435,000

To:

Sq Ft2,338DeedBook 6114, Page 532

Property Sale

Sale
$217,000
DeedBook 5527, Page 101

Property Built

Built

Year Built: 1962