Skip to content

53 Oakridge RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1952

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
May 14, 2004

Property Information

Block33
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0018

Building Details

Building Class45
Description1.5SF1G
Dwellings2
ZoningR-5
Sq Footage2,334
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$265,500
38%
Improvement Value:$425,600
62%
Total Assessment$691,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,111+1.9%
2024$16,796+5.6%
2023$15,905+1.6%
2022$15,649+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

To:

Sq Ft2,334DeedBook 6071, Page 425

Property Sale

Sale
$71,000
DeedBook 4791, Page 915

Property Built

Built

Year Built: 1952