Skip to content

144-146 Main StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1913

Last Sale Date
Sep 20, 2023

Property Information

Block89
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0043

Building Details

Building Class10
Description1SS13G
Dwellings0
ZoningOB-1
Sq Footage---
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$333,300
57%
Improvement Value:$250,700
43%
Total Assessment$584,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,370+1.8%
2024$15,093+5.5%
2023$14,307+1.6%
2022$14,081+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1913