Skip to content

7 Forest WayWest Orange, NJ 07052

Built 1940

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Dec 2, 2013

Property Information

Block95
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0036

Building Details

Building Class17
Description2SS2G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage4,121
Acreage0.82

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$459,500
38%
Improvement Value:$746,100
62%
Total Assessment$1,205,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,788+1.9%
2024$32,186+5.6%
2023$30,478+1.6%
2022$29,988+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$700,000

To:

Sq Ft4,813DeedBook 12473, Page 9656

Property Built

Built

Year Built: 1940