Skip to content

2 Trefoil PassWest Orange, NJ 07052

Built 1972

Last Sale Price
$1,400,000
Last Sale Date
Jul 14, 2023

Property Information

Block95
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0036

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,188
Acreage1.91

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$575,000
47%
Improvement Value:$645,400
53%
Total Assessment$1,220,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$37,472+1.9%
2024$36,784+5.6%
2023$34,832+1.6%
2022$34,272+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,400,000

To:

Sq Ft3,188DeedBook 20230, Page 43494

Property Sale

Sale
$1,129,000
Sq Ft3,188DeedBook 20210, Page 82299Recorded7/8/2021

Property Sale

Sale
$990,000
DeedBook 6340, Page 610

Property Sale

Sale
$505,000
DeedBook 5386, Page 95

Property Built

Built

Year Built: 1972