Skip to content

853 New Jersey AveWoodbury, NJ 08096

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 14, 2023

Property Information

Block100
Lot25
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,900
27%
Improvement Value:$87,700
73%
Total Assessment$119,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,288+3.3%
2024$4,150+8.9%
2023$3,812+1.2%
2022$3,765+2.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$190,000
Sq Ft960DeedBook 6751, Page 259Recorded9/23/2022

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 3517, Page 68

Property Sale

Sale
$572,348
DeedBook 3342, Page 264

Property Sale

Sale
$61,900
DeedBook 1585, Page 59

Property Built

Built

Year Built: 1980