Skip to content

116 Highland AveWoodbury, NJ 08096

Built 1928

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Aug 29, 2001

Property Information

Block100
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,354
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,400
19%
Improvement Value:$118,100
81%
Total Assessment$146,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,252+3.3%
2024$5,084+2.2%
2023$4,975+1.2%
2022$4,918+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 3303, Page 315

Property Sale

Sale
$47,500
DeedBook 1498, Page 367

Property Built

Built

Year Built: 1928