Skip to content

833 New Jersey AveWoodbury, NJ 08096

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 4, 2010

Property Information

Block100
Lot33
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,270
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,500
26%
Improvement Value:$102,100
74%
Total Assessment$138,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,969+3.3%
2024$4,809+2.2%
2023$4,707+1.2%
2022$4,653+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$178,000
DeedBook 4521, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 1960