Skip to content

920 Virginia AveWoodbury, NJ 08096

Built 2017

Last Sale Price
$306,538
Last Sale Date
Oct 2, 2017

Property Information

Block101
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage1,859
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,600
17%
Improvement Value:$207,500
83%
Total Assessment$251,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,002+3.3%
2024$8,713+2.2%
2023$8,527+1.2%
2022$8,429+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$306,538

From:

To:

Sq Ft1,859DeedBook 5747, Page 277Recorded10/11/2017

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 4577, Page 109

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4225, Page 30