Skip to content

918 Virginia AveWoodbury, NJ 08096

Built 2016

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
May 30, 2021

Property Information

Block101
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class---
Description2SF
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage2,171
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,600
16%
Improvement Value:$234,900
84%
Total Assessment$278,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,984+3.3%
2024$9,664+3.8%
2023$9,308+1.2%
2022$9,202+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000
Sq Ft2,171DeedBook 6508, Page 297Recorded7/13/2021

Property Sale

Sale
$276,000

From:

To:

Sq Ft2,171DeedBook 5666, Page 44Recorded6/7/2017

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 4577, Page 109

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 4225, Page 14